Sonuç

Bu kitapta size, Allah’ın yaratma sanatının yalnızca birkaç santimlik bir canlı türü üzerindeki eserlerinden bazı örnekler verdik. “Bazı örnekler” demek en doğrusu çünkü karıncalarla ilgili verilebilecek daha yüzlerce örnek vardır. Ancak buradaki örneklerin her biri, insanları derin bir tefekküre sevk etmek için yeterlidir.

Rahman olan Allah’ın küçücük karıncalarda meydana getirdiği son derece sistemli bir düzene sahip olan yaşam yeryüzündeki diğer canlı türleri için de aynı mükemmellikte yaratılmıştır. Tek hücreliler, böcekler, vahşi hayvanlar ve bitkiler de karıncalarda olduğu gibi kompleks vücut yapılarıyla ve mükemmel sosyal düzenleriyle birlikte bir anda yaratılmıştır. Tüm bu yaratılış harikaları kimi insanların günlük hayatın akışı içerisinde, akıllarına dahi getirmedikleri ya da görüp geçtikleri mucizelerdir.

Bu kitabın hazırlanmasındaki amaç, yalnızca maddi menfaatlerini düşünen, tüm hayatı boyunca para-ev-iş üçlüsünün dışındaki konularla hiç ilgilenmeyen, çevresinde olup bitenleri, yeryüzündeki canlıların özelliklerini ve bunların nasıl ortaya çıktığını düşünmeyen ve bu nedenle de gaflete düşerek, Allah’ı unutan insanlara Rabbimiz’in varlığının delillerini hatırlatmaktır. Ayrıca iman edenlere de yeni bir tefekkür malzemesi sunmaktır. Allah’ı zikretmenin önemi Ankebut Suresi’nde şöyle bildirilmektedir:

… Allah’ı zikretmek ise muhakkak en büyük (ibadet)tür. Allah, yaptıklarınızı bilir. (Ankebut Suresi, 45)

İnsanın ebedi yaşamının kurtuluşu, bu kitapta ele alınana benzer yaratılış mucizelerini incelemekten ve bu mucizeler üzerinde düşünerek, bunların tesadüfen var olamayacağını anlayarak, tüm bunları Yaratan Rabbimiz’i tanımaktan geçer. Allah, yol göstericimiz olan Kuran’da şöyle buyurmaktadır:

Yeri de nasıl döşeyip yaydık? Onda sarsılmaz dağlar bıraktık ve onda göz alıcı ve iç açıcı çiftten bitirdik. (Bunlar), içten Allah’a yönelen her kul için hikmetle bakan bir iç göz ve bir zikirdir. (Kaf Suresi, 7-8)

Amacımız, bu kitapta anlatılanların da okuyanlar için “hikmetle bakan bir iç göz ve bir zikir” hükmüne geçmesidir. Bu nedenle okuyan kişiye düşen, bir süre sonra eskiye dönerek, “Allah’ı unutmuş” insanların yaptıkları gibi kendi sorunlarının içinde boğulması değil, Yüce Allah’ın varlığının ve gücünün üzerinde düşünmesi ve hayatını da bu gerçeğe uygun olarak düzenlemesidir.

Çünkü Allah tüm yarattıklarını Kendisi’ni bilip tanımamız için yaratmıştır. Buna rağmen O’ndan yüz çevirenler ise hem dünyada hem de ahirette büyük bir cezayı hak etmiş olurlar.

Ayetlerde Allah şöyle buyurmaktadır:

O inkar edenler; onlar için şiddetli bir azap vardır. İman edip salih amellerde bulunanlar ise; onlar için de bir bağışlanma ve büyük bir ecir vardır. (Fatır Suresi, 7)Ama iman edenler ve salih amellerde bulunanlar, onlara ecirlerini eksiksiz ödeyecek ve onlara Kendi fazlından ekleyecektir de. Çekimser davrananlar ve büyüklenenler, onları acıklı bir azapla azaplandıracaktır ve kendileri için Allah’tan başka bir (vekil) koruyucu dost ve yardımcı bulamayacaklardır. (Nisa Suresi, 173)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s